Artykuły warte przeczytania

Strona książki „Blisko, nie za blisko”:  www.bliskoniezablisko.pl

Wybrane artykuły popularne:

Upadają mity. Wirus okazał się bombą mentalną – Wywiad dla Polityki. Dostep płatny. Czytaj…

Uzależnienie – Uzależnienie to najbliższy z dostępnych człowiekowi związków. Substancja lub czynność będąca przedmiotem nałogu ma wiele cech doskonałego życiowego partnera. Czytaj dalej

Anoreksja w posagu – Relacja chorego z własnym domem pod wieloma względami przypomina jego związek z własnym ciałem. Nie można się go pozbyć. Zawsze będzie więzić i obciążać, nigdy nie będzie można o nim zapomnieć. Anorektyk z rodziny, w której niczego nie daje się zmienić, zwykle skazany jest na chorobę do końca życia. Czytaj dalej…

Czy ADHD naprawdę istnieje? – Pytanie jest co najmniej niestosowne. Wrzeszczące, rozkojarzone dzieci dniem i nocą dręczą rodziców a nauczycieli doprowadzają do rozpaczy. W kolejce nie ustoją, zdania dopowiedzieć do końca nie dadzą, w ławce nie usiedzą a jak wysłać takiego po kredę, to jeśli zmierzając ku drzwiom choć tablicy ze ściany nie urwie to pewnie chory. Czytaj dalej…

Anoreksja. Co może rodzina. (fragment) – Uznać, że chora jest chora. Jej problem nie wynika z tego, że zapatrzyła się w kolorowe pisma, lub ma fochy. Mamy do czynienia ze śmiertelną chorobą.   Czytaj dalej…

Borderline – Już na początku trzydziestych lat zeszłego wieku psychoanalitycy zaczęli mówić między sobą o tym, że niektórych z ich znerwicowanych pacjentów dużo trudniej się leczy niż innych. Sposoby skuteczne w stosunku do większości na tę grupę zdawały się zupełnie nie działać. Czytaj dalej…

Czy dorośli też mają ADHD – Zacznijmy od początku uczciwie. Diagnozowanie ADHD u dzieci jest plagą. Nie chcę przez to powiedzieć, że ADHD w ogóle nie istnieje. W mózgach niektórych nadpobudliwych dzieci po przebadaniu rezonansem magnetycznym faktycznie można zobaczyć pewne szczególne cechy. Czytaj dalej…

Czy on skrycie marzy o Barbie? – Wielu rodziców mogłoby być zaskoczonych, widząc w dziecięcym pokoju przodkinię najsławniejszej na świecie laleczki. Proporcje ciała, stylistykę twarzy i oczy zabawki wzorowano bowiem na modelu nadmuchiwanej kobiety naturalnej wielkości. Czytaj dalej…

Dobry i zły gliniarz. – W filmach kryminalnych zwykle wygląda to tak: w pokoju przesłuchań na niewygodnym stołku siedzi czekający na przesłuchanie podejrzany. Wchodzi policjant. Jest arogancki i agresywny. Napastliwie zadaje pytania, obraża, poniża i krzyczy. Czytaj dalej…

Gdy ona płaci rachunek. – W modelu tradycyjnym mężczyzna „poluje”, a kobieta dba o domowe ognisko. Sytuacja odwrócenia schematu, kiedy to ona zarabia więcej – może być trudna dla obu stron. Czytaj dalej…

Porzucenie? Będą lepsi! – W sumie nie wiem jak ci to powiedzieć. To trudne. Bo naprawdę jesteś fajną dziewczyną i nic nie mogę ci zarzucić. W ogóle jest w porządku. Sporo fajnych rzeczy się wydarzyło i chcę żebyś wiedziała, że to dla mnie ważne ale… Czytaj dalej…

On ma dzieci z poprzedniego związku. – Jeśli mężczyzna ma dzieci z poprzedniego związku, najczęściej mieszkają one z jego poprzednią partnerką. Typową sytuacją są więc regularne kontakty takiego mężczyzny nie tylko z dziećmi, ale i z nią. Zobowiązanie w stosunku do dawnej rodziny ma formę finansową, czasową i emocjonalną. Problemy związane z tymi sferami zobowiązań są dość typowe i często powtarzają się w różnych rodzinach. Czytaj dalej…

Rodzina miejska. Blat  wielkanocnego stołu bywa często płaszczyzną odgradzającą od siebie dwa światy. Pierwszy świat jest powyżej. Konwencjonalna rozmowa o szkole, pracy, kupionym lub sprzedanym samochodzie i o dzieciach co się rodzą u sąsiadów. Czytaj dalej…

Kim są osoby wymuszające kontakt i uporczywie nękające? Jak skutecznie bronić się przed nękaniem? – Czy miałaś kiedyś do czynienia z osobą, której przez wiele dni, tygodni, miesięcy czy lat nie dawało się pozbyć? Jest to ktoś, kogo nie chcemy, a kto ustawicznie narzuca nam swoje towarzystwo, psuje humor i zmusza by o nim pamiętać. Bywa też, że grozi. Zdarza się, że realizuje swoje groźby. Czytaj dalej…

On za kierownicą, ona obok. – O ile prowadząca samochód kobieta najczęściej ma kłopot z siedzącym obok Instruktorem, o tyle większość prowadzących mężczyzn narzeka na siedzącą po prawej Przyzwoitkę. Czytaj dalej…

BHP związków wielokrotnych. – Legenda o partnerze jednym raz na całe życie działa podobnie jak magia oglądania filmów. Jak to jest z kinem? Wchodzimy, siadamy z popcornem i colą i wpatrujemy się w ekran. Przez pierwszych kilka minut jakbyśmy wczuwali się w rytm. To jak pierwsze minuty pierwszej randki. Stopniowo zaczynamy się wkręcać. Czytaj dalej…

Czy to już przemoc? – Jeśli w czyimś związku dochodzi do popychania i bicia, łatwo nazwać to, co się dzieje przemocą. Trudniej określić coś, co biciem nie jest, choćby bywało to równie bolesne. Czytaj dalej…

Dlaczego ofiary przemocy nie odchodzą. – Pozostawanie w związku, w którym jest się ofiarą przemocy, to zjawisko trudne do zrozumienia dla kogoś, kto nie doświadczył takiej sytuacji samodzielnie ani nie zajmuje się problematyką przemocy zawodowo. Czytaj dalej…

Jak rozmawiać z dzieckiem o przemocy – Większość dzieci będących ofiarami rówieśników nie przyzna się zresztą nigdy otwarcie do wszystkiego, co zrobili im ich szkolni koledzy. Głęboko bolesne urazowe przeżycia z okresu szkolnego pozostają najczęściej tajemnicą takich osób przez całe dorosłe życie. Przyczyną milczenia jest zwykle wstyd. Dziecko nie chce przyznać się przed ważnymi osobami do czegoś, co w danym momencie spostrzega jako swoją najważniejszą życiową porażkę. Czytaj dalej…

Dzieci – ofiary przemocy rówieśniczej – Czy istnieją jakieś cechy, które predysponują dziecko do zostania ofiarą rówieśniczej przemocy? W zasadzie ofiarą szkolnego mobbingu w jakimś momencie życia może zostać każde dziecko. Okazuje się jednak, że pewnym dzieciom w różnych rówieśniczych grupach zdarza się to częściej niż innym. Czytaj dalej…

Ukryte scenariusze – artykuł w charaktery.eu Czytaj dalej…

Supermeni i kobiety bez hamulców – artykuł w charaktery.eu Czytaj dalej…

Wywiady

Rozmowa w Hellozdrowie.pl: Paweł Droździak: Toksyczne związki okiem lekarza. Kiedy związek jest toksyczny?

Rozmowa w Polityce: Paweł Droździak: Polityka tutaj: Upadają mity. Wirus okazał się bombą mentalną. Dostęp płatny.

Rozmowa w Gazecie Wyborczej: Paweł Droździak: Czy wypada cieszyć się z lata? Jasne, że nie wypada! Wypada się bać. Klimatu, wirusa, gniewu bożego. Dostęp płatny.

Blisko, nie za blisko – epidemia zaburzeń więzi? Wywiad dla Rzeczpospolitej z 20.11.2009 – Niedawno zmarły Marek Edelman, powiedział w jednej z ostatnich rozmów, że bez bliskości nie można żyć, a nawet, że nie można przeżyć. Czytaj dalej…

Pozytywnie! Optymiści żyją lepiej. Wywiad dla Świata Zdrowia (swiat-zdrowia.pl) z 8.04.2010 Optymizm można określić jako przekonanie, że coś ułoży się po naszej myśli. Takie przekonanie może mieć dwa źródła. Pierwszym jest wiara we własne możliwości i w to, że świat jest zasadniczo dobrym miejscem. Drugim źródłem takiego przekonania może być wypieranie ze świadomości głęboko przeżywanego lęku i niechęć do podejmowania odpowiedzialności. Jest to taki stan „bycia ciągle dzieckiem”.

W obu przypadkach możemy mówić o jakimś obniżeniu poziomu lęku, a im niższy poziom lęku, tym mniejsze obciążenie organizmu. Zatem i dłuższe życie. Czytaj dalej…

Ojciec i córkaWywiad dla Świata Zdrowia (swiat-zdrowia.pl) z 23.06.2010 Relacja ojca i córki bardzo rzadko bywa relacją tylko dwu osób. To trójkąt. O tym, jak to jest być kobietą, córka dowiaduje się więc nie tylko z tego, jak ojciec traktuje ją, ale i z tego, jak ojciec traktuje jej matkę i jak jej matka traktuje jego. Czytaj dalej…

Dobra samotnośćWywiad z „W pełni dnia”, lipiec 2010 r. Co robić, żeby z samotności (nawet niechcianej, nieoczekiwanej) nie upatrywać konieczności, ale też możliwości? Np. zadbania o siebie. Czytaj dalej…

Gdy praca nas frustruje – Kiedy organizm poddany jest jakiemuś wyzwaniu, mobilizuje siły obronne, żeby mu sprostać. Taką mobilizację sił nazywamy stresem. Natomiast potocznie słowo stres oznacza coś trochę innego. Kiedy mówi się „przeżywam stresy”, to tak jakby oględnie mówić „często się czegoś obawiam” albo „często się irytuję”. Czytaj dalej…

Jak się kłócimyWywiad dla Rzeczpospolitej z 29.10.2010 Ludzie spierając się, komunikują, że coś ich uwiera. Czy jeśli partner wsłucha się w ten komunikat, to przy dobrej woli obojga kłótnia, a potem porozumienie, może związek rozwijać? Czytaj dalej…

Autotest

Kwestionariusz „przyszły sprawca przemocy” – Początki bliskiej znajomości są zawsze ekscytujące. Naturalne jest, że z jednej strony mamy wówczas tendencję do idealizowania partnera, z drugiej zaś staramy się sami przedstawić jak najlepiej skrywając wady i eksponując to, co partner, jak nam się zdaje, mógłby w nas docenić. On ze swej strony robi oczywiście to samo – stara się przedstawić w jak najkorzystniejszym świetle. Czytaj dalej…

Powrót do strony głównej